פרפור חדרים

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

פרפור חדרים הוא הפרעת קצב שגורמת לקצב לב מהיר ביותר וכתוצאה לאבדן תפוקת לב יעילה. במהלך פרפור חדרים, חדרי הלב מתכווצים במהירות אדירה עד רמה שכבר אינם עושים זאת ביעילות ולא מצליחים לדחוף את הדם בצורה תקינה. ולכן, במהלך פרפור חדרים לחץ הדם יורד ואספקת הדם לאיברים פוחתת מאוד.

במקרים רבים, פרפור חדרים מגיע כתוצאה מהתקף לב, אך לפעמים הוא גם יכול להיגרם בגלל סיבות אחרות. פרפור חדרים הוא מצב חירום רפואי הדורש טיפול מיידי הכולל החייאה ושימוש בדפיברילטור. השתהות בטיפול בפרפור חדרים גורמת נזק רב לאיברים ועלולה גם להוביל למוות.

תסמינים של פרפור חדרים

התסמינים האופייניים של פרפור חדרים הם התעלפות ואבדן הכאב, אשר נגרמים בגלל הבעיה באספקת הדם. בנוסף, כשעה לפני שהלב נכנס לפרפור חדרים אנשים רבים מרגישים כאב בחזה, דפיקות לב מואצות, סחרחורת, בחילה וקוצר נשימה. אמנם מדובר בסימנים כלליים המתאימים למגוון מצבים רפואיים, אך חולי לב ואנשים שבסיכון צריכים להתייחס לכך ברצינות מלאה.

גורמי סיכון לפרפור חדרים

בדומה לשאר הפרעות הקצב, גם פרפור חדרים נגרם כתוצאה מהפרעה במערכת ההולכה החשמלית. קיימים מספר גורמים העלולים להעלות את הסיכון להופעת פרפור חדרים:

  • היסטוריה של פרפור חדרים – אנשים שעברו בעבר פרפור חדרים נמצאים בסיכון מוגבר להופעת אפיזודה נוספת. ככל הנראה הסיבה לכך היא פגם במערכת ההולכה החשמלית שגרם להופעת פרפור החדרים.
  • היסטוריה של התקף לב – במהלך התקף לב, רקמת שריר הלב הופכת לצלקתית, וכתוצאה נגרמת פגיעה חמורה גם במערכת ההולכה. ולכן, אנשים בעלי רקע של התקף לב נמצאים בסיכון מוגבר להופעת הפרעות קצב ופרפור חדרים.
  • פגם לבבי מולד – פגמים לבביים מסוגים שונים מגבירים את הסיכון לפרפור חדרים. אנשים עם פגמים מולדים שתוקנו, סובלים פעמים רבות מהפרעת קצב כרונית כתוצאה מהניתוח לתיקון. במקרים של מומים מולדים שלא תוקנו, קיים סיכון מוגבר למחלות לב וביניהן פרפור חדרים.
  • קרדיומיופתיה – זוהי מחלה של שריר הלב שבדרך כלל גורמת להתעבותו. כתוצאה, מערכת ההולכה נפגעת ועלול להיגרם פרפור חדרים.
  • התחשמלות – מקרים של התחשמלות יכולים לשנות את כל ההולכה החשמלית בגוף (כולל בלב) ולגרום בסופו של דבר לפרפור חדרים.
  • שימוש בקוקאין – שימוש בקוקאין וסמים נוספים משפיע באופן ישיר על הלב ופוגע בתפקודו, ולכן מנת יתר של קוקאין עלולה לגרום לפרפור חדרים ולמוות.
  • צריכה מוגברת של אלכוהול.

טיפול בפרפור חדרים

אנשים שעברו אירוע של פרפור חדרים או נמצאים בסיכון מוגבר להופעת אירוע כזה, מטופלים באופן קבוע על ידי תרופות ואמצעים נוספים שמטרתם למנוע את פרפור החדרים. יש לציין שטיפול זה יעיל ביותר, מציל חיים ומאפשר חיים מלאים וארוכים.

תרופות

באמצעות תרופות אנטי אריתמיות מסוגים שונים ניתן להפחית את מקרי הפרעות הקצב ואת שכיחות פרפור החדרים, ועל כן אנשים הסובלים מהפרעות קצב או שנמצאים בסיכון כזה צריכים להשתמש בהן.

כמו כן, ניתן להשתמש בתרופות נוספות שתפקידן להקל על פעולת הלב ולמנוע את הפרעות הקצב האלה, כמו חסמי בטא, ACE inhibitors או תרופות נוספות.

השתלת דפיברילטור

הטיפול היעיל ביותר לפרפור חדרים הוא שימוש בדפיברילטור – שוק חשמלי שמאתחל את קצב הלב ומפסיק את פרפור החדרים. מכיוון שמדובר בהפרעה מסכנת חיים, עבור חולים שבסיכון לפרפור חדרים הומצא מכשיר המושתל מתחת לעור ומתפקד כדפיברילטור (ICD – Implantable cardiovascular defibrillator).

מכשיר זה מנטר את קצב הלב ובמקרה של חשד לפרפור חדרים נותן שוק חשמלי ומאתחל את קצב הלב. פעולת המכשיר אמנם אינה נעימה, כואבת ומכניסה לפניקה וחרדה, אך השימוש בו מציל חיים ומונע הימשכות פרפור חדרים לאורך זמן רב.

ראו גם:
תסמונת לב שבור

קירור חולים אחרי דום לב

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!