אספירין למניעת מחלות לב

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

אספירין, המורכב מחומצה אצטיל סאליצילית סונתז כבר לפני מאות ואלפי שנה מעץ הערבה. האספירין נחשב לתרופה מסוג נוגדי הדלקת אשר אינם סטרואידים. מטרתו הקדומה הייתה שיכוך כאבים. לאחר שנים בהם נחקר חומר זה, הוא נמצא כבעל יעילות אנטי דלקתית, מוריד חום ומעורב בתהליך הקרישיות. עקב תכונותיו אלה, הוא מצוי בשימוש אצל חולי לב, הן כמניעה ראשונית והם כמניעה משנית.

האספירין ניתן בכדורים, אפילו ללא מרשם רופא, כאשר הוא מיועד להורדת חום או דלקת. מעבר ליכולתו למנוע את הידבקות הטסיות, מחקרים אחרונים אשר נעשו בתחום העלו כי אספירין אף יעיל כנגד סוגי סרטן מסוימים כמו סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס.

תגובה זו מתבססת על לקיחת אספירין לפרק זמן ארוך של לפחות חמש שנים. לעומת זאת, מינון יתר של אספירין עלול לגרום לקוצר נשימה, כאבי בטן, בחילות והקאות. במקרים נדירים, זה עלול להיגמר באופן קיצוני יותר.

כיצד הוא פועל?

דופן עורק, אשר חולה במחלה טרשתית הינו מחוספס וגס למגע. מכיוון שכך, הוא נוטה להפריע לזרימת דם רציפה וחלקה, וטסיות דם נוטות להידבק אליו על מנת ליצור קרישי דם. קרישי דם אשר הולכים וגדלים לתוך חלל העורק, מצרים את המעבר עד כדי חסימה מוחלטת, והם אלה אשר גורמים בסופו של דבר לחוסר אספקת דם משמעותית אשר בתורה עלולה לגרום לאי ספיקה לבבית ולאירוע לב פתאומי.

האספירין פועל על עיכוב היצמדות הטסיות (החומר נקרא תרומבוקסן), ובכך מונע את התהוותו של קריש דם. נזק זה אינו הפיך ונמשך לכל אורך חיי התא. פעילותו של האספירין והשפעתו על קרישיות הדם נבעה מתצפיות וממחקרים אשר נעשו על אנשים אשר נטלו אספירין כנגד מחלה ראומטית ממנה סבלו. נמצא כי אנשים אלה חולים באופן משמעותי פחות במחלות לב משאר האוכלוסייה.

מעבר לכך, נעשה ניסוי בו השתתפו 22,000 רופאים בריאים ללא מחלות נלוות אשר נטלו אספירין במינון נמוך באופן קבוע. קבוצת הביקורת הייתה רופאים אשר נטלו פלצבו. מחקר זה נערך בצורת תצפית למשך כשנתיים וחצי. התוצאות הראו במדויק כי הייתה ירידה משמעותית בשיעור התקפי הלב ושיפור ההישרדות לאחריו.

אספירין – למי הוא מתאים?

אספירין, היא אכן תרופת הבחירה למניעה וטיפול בקרישיות יתר. עם זאת, חשוב לדעת כי למרות יעילותה, יש לנקוט באמצעי מניעה נוספים כנגד מחלות לב, כמו למשל פעילות גופנית, תזונה והפסקת עישון. כיום, מומלץ לכל מי שנמצא בקבוצת הסיכון ללקות במחלות לב כליליות, לנטול סוג מסוים של תרופת אספירין (מצופה או לא מצופה) בכדי ליהנות מאפקט המניעה.

כמו כן, האספירין מומלץ גם לחולי סוכרת, יתר לחץ דם, מעשנים ומבוגרים (מעל גיל 55). השימוש באספירין מצופה נעשה מכיוון שהוא נוטה לפצוע את רירית הקיבה ולגרום לדימומים, לכן אנשים בעלי עבר של קיבה רגישה או אולקוס לא יוכלו לקחת כדור זה. מעבר לכך ייתכנו מצבים של דימומים, ולכן יש להיזהר מנפילות או מצבים מסוכנים יתר על המידה.

כמו כן, אין להפסיק ליטול את האספירין באופן פתאומי. מרגע התחלת הטיפול, יש להקפיד לקחת את הכדור על פי הוראות היצרן (לאחר הארוחות). ממחקרים שנעשו עולה כי הפסקה פתאומית בנטילת האספירין עלולה לחשוף את החולה לסיכון מוגבר להתקפי לב.

כאשר יש צורך בהפסקת התרופה, כמו לפני ניתוח גדול, יש להפסיק אותה בהדרגה ובעצת הרופא המטפל. חולי אסתמה (אסטמה קרדיאלית) , אף הם אינם יכולים ליטול תרופה זו עקב חסימת אנזים דומה בדרכי הנשימה. מנגנון זה עלול לגרום להם לקוצר נשימה משמעותי.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!