מסתם בלב

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

המסתמים בלב הם מבנים אנטומיים הבנויים בצורת טבעת שנסגרת על ידי עלים הנמצאים בין מדורי הלב השונים ואחראים לכך שזרימת הדם תתבצע בצורה תקינה. במהלך כל פעימת לב המסתמים נסגרים ונפתחים, ובכך מאפשרים את זרימת הדם הנכונה. במקרים שהמסתמים לא פועלים כראוי, זרימת הדם נפגעת ועלולים להתפתח סיבוכים שונים.

קיימים 4 מסתמים בלב:

  • המסתם המיטרלי – הוא המסתם בין עלייה שמאל לעלייה ימין, נקרא גם מסתם דו צניפי.
  • המסתם הטריקוספידלי – נמצא בין עלייה ימין לחדר ימין, נקרא גם מסתם תלת צניפי.
  • המסתם האאורטי – נמצא בפתח אבי העורקים ופתיחתו גורמת לזרימת דם מחדר שמאל לגוף.
  • המסתם הפולמוני – נמצא בפתח עורק הריאה ואחראי על הזרמת דם מחדר ימין אל הריאות.

בעיות במסתמי הלב

קיימים שני מצבים עיקריים הגורמים לפגיעה במסתמי הלב: היצרות ודלף. היצרות המסתמים גורמים לכך שהמסתם לא נפתח כראוי ולא מתאפשרת זרימת דם תקינה דרכו. לעומת זאת, מצב של דלף הוא מצב בו המסתם לא נסגר כראוי, ובמקרים אלו קיימת דליפת דם למדורי לב אחרים.

הבעיות המסתמיות עלולות לגרום למחלות לב קשות כאשר הנפוצה ביניהן היא אי ספיקת לב. כתוצאה מזרימת הדם הלא תקינה, הלב מתאמץ מאוד ועלולה להיגרם אי ספיקת לב על רקע לחץ מוגבר או עומס נפח גדול מאוד. כל אחד מהמסתמים בלב עשוי לעבור היצרות או דלף, ודוגמאות למצבים כאלה כוללים את המקרים הבאים:

היצרות של המסתם האאורטי

מבין מחלות מסתמים, מצב נפוץ ביותר הוא היצרות המסתם האאורטי. במקרה זה, פתיחת המסתם המפריד בין חדר שמאל לאבי העורקים נפגעת ואספקת הדם לגוף נפגמת. כתוצאה, על הלב לעבוד קשה יותר כנגד מסתם צר ועלולה להתפתח אי ספיקת לב. היצרות המסתם האאורטי הוא בדרך כלל מצב נרכש אך גם עלול להופיע כמום מולד. ברוב המקרים יש לתקן את ההיצרות על ידי ניתוח בו פותחים את המסתם.

דלף של המסתם האאורטי

זהו מצב הנוצר כאשר המסתם האאורטי לא נסגר כשורה ונגרם דלף מאבי העורקים בחזרה אל חדר שמאל. תפקיד המסתם האאורטי הוא למנוע את חזרת הדם אל החדר השמאלי וכאשר הוא דולף הדם עלול לחזור בחזרה ולגרום לעומס רב על חדר שמאל. התופעה של דלף של המסתם האאורטי עלולה להיגרם באופן פתאומי או בהדרגתיות, ובמקרים חמורים יש לטפל בכך על ידי ניתוח להחלפת המסתם.

היצרות המסתם המיטרלי

זהו מצב הקשור בעיקר למחלה הנקראת Rheumatic Fever – מחלה נדירה בה תגובה אוטואימונית לאחר חשיפה לחיידק הסטרפטוקוק גורמת לפגיעה קשה במסתם המיטרלי. כיום המחלה נדירה במדינות המתפתחות בזכות טיפול אנטיביוטי, ולכן חשוב ביותר להתמיד בנטילת אנטיביוטיקה למשך 10 ימים לאחר דלקת גרון סטרפטוקוקלית. להרחבה: מחלות נוספות שגורמות לבעיות לבביות

מומים מסתמיים מולדים

קיימים מגוון מומי מסתמים מולדים, כחלק מתסמונות שונות או בצורה ממוקדת, וחלק מהבעיות המסתמיות המולדות דורשות טיפול מיידי. החשש הגדול ביותר במקרים של מום מסתמי מולד הוא מהתפתחות אי ספיקת לב והצורך בטיפול תרופתי תומך לאורך כל החיים. ולכן, בכל חשש של מום לב מולד מבצעים אבחון אקו לב לבירור החשש ולקביעת הטיפול הנדרש.

הסיבות להתפתחות מומי מסתמים

קיימים גורמים רבים להתפתחות מומי מסתמים, ובמהלך הבירור למחלה המסתמית יש לבדוק גם את הגורם ולטפל גם בו. הגורמים השונים למחלה המסתמית כוללים איסכמיה ומחלת לב כלילית, מצבים נרכשים אידיופתיים (שהסיבה להם אינה ברורה) זיהומים או תגובה אוטואימונית.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!