מהו צנתור לב אבחוני?

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

הלב שלנו, אותה משאבה קסומה שעובדת כל הזמן מזרימה דם לגוף ועלולה לסבול ממחלות ובעיות בתפקוד.מהו צנתור לב אבחוני?
כאשר אדם מתחיל לסבול ממחלה כלשהי או בעיות פיזיות שלעיתים לרופא יש השערה שקשורות לתפקודי הלב, או שלכלי הדם באזור יש השפעה על המצב מתחילים לברר ולבדוק את הנושא על ידי בדיקות שונות כמו בדיקות דם, אולטרסאונד, צנתור לב אבחוני ועוד.

צנתור לב אבחוני, מהו בדיוק?

צנתור לב למטרת אבחון זהו תהליך רפואי המסייע לרופא לקבל תמונת מצב ברורה של מצב הלב, העורקים הראשיים המובילים אליו והמסתמים, לראות האם יש חסימות בכלי הדם ואם הלב מתפקד בצורה תקינה, התהליך נמשך כחצי שעה. באמצעות החדרה של צינורית ארוכה, דקה וגמישה המוחדרת דרך עורק המפשעה או עורק ביד עד ללב ניתן למדוד לחצים בתוך הלב, להזריק חומר ניגודי אשר באמצעות צילומי רנטגן מראים את מצב זרימת הדם בלב וכלי הדם, איפה יש כלי דם חסומים חלקית או חסומים באופן כמעט מלא ולעיתים גם לבדוק את תפקוד החדר השמאלי ותפקודי המסתם.

הפעולה מתבצעת בבית החולים בחדר הצנתורים על ידי קרדיולוג אשר מלווה באחות וטכנאי רנטגן. יש מצבים בהם במהלך הצנתור האבחוני מתקבלת החלטה שבשל המצב הקשה בו נמצא החולה יש לבצע צנתור טיפולי וזה קורה באותו רגע על ידי התקנים אשר יש על הצנתר באמצעותם ניתן לבצע במידי את הפרוצדורה הרפואית, למשל ניפוח בלון להרחבה של העורק והצבת סטנט אשר מאפשר לשמור על עורק פתוח וזרימה תקינה של דם.

מה מאבחנים באמצעות צנתור לב?

צנתור לב אבחוני הינו בדיקה המתאימה לכל אדם הסובל ממחלת לב או מחלה הקשורה לכלי דם המזינים את הלב, נקרא גם מחלה כלילית. כאשר הקרדיולוג מזהה שיש בעיה חמורה בעורקי הלב לרוב הוא יפנה את המטופל לביצוע הבדיקה. אחת המחלות אותן מאבחנים באמצעות צנתור אבחוני היא טרשת עורקים שזו מחלה בה כלי הדם צוברים על הדפנות שלהם שומנים וחומרים דלקתיים שונים המצמצמים את יכולת המעבר של הדם בכלי הדם, זה יכול להגיע למצב של חסימה של למעלה מ-50% מקוטר העורק מה שמהווה סכנה גדולה, תהליך זה נקרא גם הסתיידות עורקים. כאשר יש היצרות של כלי דם זה פוגע בזרימה תקינה של הדם מה שעלול להוביל להיווצרות של קרישי דם ולהביא לחסימה מלאה המובילה להתקף לב.

האם יש הכנות מיוחדות לפני ביצוע הצנתור?

משום שמדובר בפרוצדורה רפואית פולשנית המתקיימת בבית חולים, ישנם מספר דברים אותם עושים לפני ביצוע הבדיקה עצמה. טרם ביצוע הצנתור המטופל עובר בדיקה מקדימה, יש פעמים שהקרדיולוג יבצע אותה טרם הצנתור ויש פעמים שבית החולים אשר הולך לקיים את הצנתור יבצע את הבדיקה בעצמו. המטופל צריך להביא עמו מידע רפואי מלא הכולל בין היתר סיכום המחלה, דיסק של צנתורים קודמים במידה והיו או סיכומים של ניתוחי מעקפים במידה ועבר כאלו, מיפוי לב ועוד.

במידה והמטופל נוטל תרופות על בסיס קבוע יש לוודא עם הרופא כיצד לנהוג – האם להמשיך בנטילה או שיש להפסיק את נטילת הכדורים. טרם ביצוע הבדיקה המטופל חותם על טופס הסכמה מדעת לביצוע התהליך. כמובן שיש תהליכי הכנה, לרוב ערב לפני ביצוע הצנתור של הכנת האזור דרכו יוכנס הצינור על ידי גילוח וחיטוי המקום, צום של מספר שעות כפי שנהוג בפעולות רפואיות רבות. הצנתור עצמו מתבצע בהרדמה מקומית או טשטוש המטופל, השחרור הביתה לרוב יהיה לאחר 1-2 ימים.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!