טרשת עורקים (אתרוסקלרוזיס)

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

טרשת העורקים נגרמת כתוצאה מתהליך בו מצטברת על דפנות העורקים שכבה של כולסטרול ושומן, אשר גורמת להיצרות כלי הדם ולפגיעה בזרימת הדם. טרשת העורקים היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר למחלות לב ופוגעת באנשים רבים ברחבי הארץ והעולם.

הצטברות הפלאק הטרשתי הוא תהליך הדרגתי המתחיל מתחילת החיים, ולאחר שנים רבות הוא גורם להיצרות פתולוגית של כלי הדם. אצל אנשים הסובלים מטרשת העורקים, החשש העיקרי הוא קריעת הפלאק הטרשתי ויצירת קרישי דם שעלולים לגרום לאוטם בשריר הלב. ועל כן, אנשים רבים מטופלים בתרופות לדילול הדם כמו אספירין, על מנת למנוע את יצירת קרישי הדם ולהגן על הגוף מפני התקפי לב.

גורמי סיכון להתפתחות טרשת העורקים

קיימים גורמים רבים לטרשת העורקים. הצטברות הפלאק הטרשתי מתבצעת בקצב שונה בהתאם לגורמי הסיכון. גורמי הסיכון העיקריים להצטברות טרשת העורקים הם עישון וסוכרת אשר מגבירים את הצטברות הפלאק הטרשתי ואת גודלו. העישון והסכרת גורמים לפגיעה קשה בדפנות העורקים, ולכך שהפלאק הטרשתי מתבצע בקלות רבה יותר.

גורם חשוב נוסף להתפתחות טרשת העורקים הוא תזונה רווית שומן. עיקר הפלאק הטרשתי מורכב מ-LDL ("הכולסטרול הרע"), ותזונה רוויה בשומנים גורמת להגברת התהליך הטרשתי ולהאצת התפתחות הרובד הטרשתי.

אי לכך, שמירה על תזונה נכונה והורדת רמת הכולסטרול עוזרת מאוד למניעת הצטברות הפלאק הטרשתי. מלבד זאת, לחץ דם גבוה מגביר את הצטברות הפלאק הטרשתי, מכיוון שזרימת הדם המוגברת אל מול הלחץ הגדול מאיצה את התהליך המדובר.

תהליך הצטברות הפלאק הטרשתי

הפלאק הטרשתי מצטבר על דפנות העורקים באיטיות בה, ומדובר בתהליך הדרגתי הנשאר א-סימפטומטי במשך שנים רבות. התהליך מתחיל מפגיעה בקיר הפנימי של דפנות העורקים הכליליים, היוצר תהליך דלקתי.

לאורך השנים, משקע שומני (הכולל בעיקר כולסטרול) מגיע אל אזור הדלקת ומצטבר שם. כתוצאה, נגרמת היצרות של העורקים הכליליים והקשחה שלהם, ולאורך הזמן אספקת הדם אל רקמת שריר הלב קטנה. יש לציין שתהליך טרשת העורקים אינוי ייחודי לשריר הלב בלבד, אלא פוגע גם בעורקים נוספים בגוף.

החשש מפני טרשת העורקים

החשש הגדול במקרים של טרשת עורקים הוא קריעת הפלאק הטרשתי ויצירת קריש דם. במקרים שונים, הפלאק הטרשתי מאבד את יציבותו ונקרע, וכתוצאה מנגנון הקרישה יוצר קריש דם שגורם לחסימה קשה של העורקים הכליליים.

לעומת טרשת העורקים שהיא תהליך הדרגתי שגורם להיצרות העורקים במשך שנים רבות, יצירת קריש הדם היא תהליך מיידי שגורם להתקף לב. אי לכך, מטפלים באנשים רבים הסובלים מטרשת העורקים ונמצאים בסיכון להתפתחות התקף לב במדללי דם כמו אספירין ופלביקס.

טיפול בטרשת העורקים

קיימת חשיבות רבה לטיפול בטרשת העורקים, שכן זהו הגורם הפתופיזיולוגי העיקרי למחלות לב. טיפול המונע את המשך הצטברות הפלאק הטרשתי חיוני להפחתתת הסיכון למחלות לב ולשמירה על מצב תקין. על מנת למנוע את החמרת הפלאק הטרשתי משתמשים בטיפולים מסוגים שונים:

  • תרופות להורדת לחץ דם – לחץ דם הוא אחד הגורמים המרכזיים להחמרת טרשת העורקים, והורדת לחץ הדם באמצעות טיפול תרופתי עוזרת באופן משמעותי להפחתת הצטברות הפלאק הטרשתי ולמניעת החמרת המצב.
  • מדללי דם – שימוש באספירין או פלביקס כמדללי דם מונע את היווצרות קרישי הדם לאחר קריעת הפלאק הטרשתי. זהו טיפול יעיל ביותר המונע התקף לב ועוזר למנוע סיבוכים שונים.
  • שינוי אורח חיים – מעל הכל, שינוי אורח חיים יכול לעזור לשפר את הפרוגנוזה ולמנוע את החמרת המצב. שיפור התזונה לבריאה יותר, ביצוע פעילות גופנית על בסיס יום יומי והפסקת עישון חיוניים למניעת החמרת טרשת העורקים ושמירה על הגוף מפני התקף לב ומחלות נוספות. בנוסף, קיימת חשיבות בשמירה על הגיינת הפה למען הימנעות ממחלות ודלקות חניכיים שיכולים להחמיר את טרשת העורקים.
מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!