רשלנות רפואית במקרים של מחלות לב

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

רשלנות רפואית במחלות לבישנם סוגים שונים של מחלות לב, אך המשותף לכולם הוא החשיבות של הגילוי המוקדם, המגדיל משמעותית את הסיכוי להחלים באופן מלא. אבחון מאוחר, עלול לגרום לנזקים פיזיים שונים ואף למוות.

רשלנות רפואית באבחון

לאור החשיבות הגדולה של הגילוי המוקדם, מחויב הרופא המטפל, להיות קשוב לסימפטומים עליהם מדווח המטופל ולנהוג על פי חובת הזהירות המוטלת עליו, קרי, להפנות את המטופל לבדיקות הרלוונטיות, עם הופעתם של תסמינים, המעלים חשש למחלת לב. קל וחומר כאשר מתקיימים אצל המטופל גורמי סיכון כמו: השמנת יתר, אירועי לב קודמים, כולסטרול גבוה וכיוצא בזה.

מחלות לב יכולות לגרום לסימפטומים שונים המופיעים בשלב מוקדם של המחלה, כמו כאב חזק בחזה, המלווה בקוצר נשימה, אך ישנן גם מחלות לב אשר אינן מראות סימפטומים עד לשלב מאוחר של המחלה.

הבדיקות הראשונות שיש לעשות הן בדיקת א.ק.ג וצילום חזה, אשר יכולות לתת אינדיקציה מיידית אם ישנה בעיה. כאשר בדיקות אלו אינן תקינות, חייב הרופא להמשיך בבירור הרפואי. אלו בדיקות זמינות ופשוטות ואי ביצוען או פענוחן באופן שגוי, ימנע אבחון של הבעיה ועלול להחמיר אותה כמובן, בשל העדר טיפול. במידה ואתם חושבים שאירעה רשלנות באיבחון התקף לב מומלץ לפנות ליעוץ משפטי אצל עו"ד המתמחה בנושא.

רשלנות רפואית בטיפול במחלות לב

לעיתים, מאובחנת הבעיה בשלב מוקדם, אך הרשלנות הרפואית מתרחשת דווקא בשלב הטיפול. למשל, מתן טיפול תרופתי לא מתאים. כך, הבעיה איננה נפתרת, מצבו הרפואי של המטופל מדרדר ויכולים להיגרם לו נזקים בלתי הפיכים.

רשלנות רפואית במעקב הרפואי

במקרים אחרים, הרשלנות מתרחשת בשלב המעקב הרפואי, בגמר הטיפול. במצב זה, הרופא אינו מבצע מעקב רפואי נאות אחר המטופל, אינו מוודא כי הוא מגיב כראוי לטיפול שניתן לו, כי אין סיבוכים או בעיות חדשות, המצריכים שינוי בטיפול וכיוצא בזה.

לעיתים, המטופל חווה תסמינים שונים המעידים על החמרה במצב או על בעיה אחרת שנוצרה. אלו דורשים את שליחת המטופל לבדיקות שונות ו/או החלפת הטיפול, אך בהעדר מעקב רפואי מסודר, לא יוכל הרופא לאתר את הבעיה ובכך, עלול להיגרם נזק חמור למטופל.

כאמור, ישנם סוגים שונים של מחלות לב. למשל, ישנה מחלה הנקראת טרשת עורקים, זוהי מחלה בה אחד העורקים המספקים דם לשריר הלב נחסם וגורם להפסקה של אספקת הדם והחמצן ללב. הדבר עלול לגרום לתעוקת חזה ובשלב מתקדם יותר של המחלה, יכול להתרחש התקף לב. למותר לציין, כי אבחון מוקדם של טרשת עורקים ומתן טיפול מתאים, ימנעו את התפתחות המחלה ויקטינו את הסיכוי להתקף לב.

לצורך בחינה של הבדיקות הרפואיות שנעשו והטיפול הרפואי שהותאם למטופל יעשה שימוש בחוות דעת רפואית משפטית של רופא מומחה, שתבחן האם התקיימה על ידי הצוות הרפואי רשלנות רפואית.

גורמי סיכון למחלות לב

הבעייתיות במחלה זו, היא כי היא בדרך כלל אינה מראה תסמינים עד שלב מאוחר ועל כן, על מנת לאבחנה בהקדם האפשרי, על הרופא לשים לב לגורמי הסיכון השונים כמו:

  • מין המטופל: גברים נמצאים בסיכון גבוה יותר מנשים לפתח טרשת עורקים.
  •  גיל מתקדם: אחד הגורמים לקרות המחלה הוא הצטברות של פלאק טרשתי. ככל שעוברות השנים, הפלאק מצטבר ולכן גדל הסיכוי ללקות במחלה בגיל מבוגר.
  • היסטוריה משפחתית: כאשר יש רקע במשפחה של מחלות לב מסוג זה, במיוחד כאשר בני המשפחה אשר לקו במחלת לב, היו באותו גיל פחות או יותר של המטופל, בפרוץ המחלה, המטופל נמצא בסיכון גדול יותר משמעותית לחלות במחלת לב.
  •  אורח חיים: כברבות מן המחלות, גם במחלות לב, אורח החיים של המטופל יכול להוות גורם סיכון, כמו עישון, עודף משקל וכדומה.

התעלמות מגורמי הסיכון ואי ביצוע מעקב רפואי אחר המטופל, אי מתן הנחיות למטופל על שינוי תזונתי, הפסקת עישון וכדומה, מתן טיפול תרופתי לא מתאים, כל אלו יכולים להיות בגדר רשלנות רפואית, המקימה זכות למטופל, להגיש תביעה לפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לו עקב הטיפול הרשלני.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!