לחץ בחזה – גורמים, מניעה ודרכי טיפול

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

לחץ בחזה הוא בעיה בריאותית שלעתים קרובות גורמת לפחד, בעיקר בשל הקשר שלה למחלות לב.

עם זאת, לחץ בחזה יכול לנבוע גם ממצבים רפואיים שונים אחרים, שלא כולם מסכני חיים. מאמר זה בוחן את הסיבות השונות, אמצעי מניעה בהם ניתן לנקוט ואפשרויות טיפול זמינות.

מהו לחץ בחזה?

לחץ בחזה, המתואר לפעמים כתחושה של משקל כבד על החזה או קושי לנשום, עשוי להיות מורגש לסירוגין או באופן מתמשך. התחושה יכולה להתרחב אל הזרועות, הצוואר, הלסת, הגב או הבטן. חיוני לזהות את הסיבה ולטפל בה באופן מיידי, מכיוון שהלחץ יכול להיות סימפטום של מצבים חמורים, כגון מחלות לב או בעיות ריאות.

מהם הגורמים ללחץ בחזה?

סיבות קרדיווסקולריות – הגורם המדאיג ביותר ללחץ בחזה הוא מחלת לב, כגון מחלת עורקים כליליים או התקף לב (אוטם שריר הלב). אנגינה, מצב הנגרם על ידי זרימת דם מופחתת לשרירי הלב, מובילה לאי נוחות בחזה, המתוארת לעתים קרובות כלחץ או מועקה.

גורמים ריאתיים – לחץ בחזה יכול לנבוע גם ממצבי ריאות כגון דלקת ריאות, תסחיף ריאתי (קריש דם בריאות) או קריסת ריאות.

סיבות הקשורות לעיכול – מצבים כמו מחלת ריפלוקס גסטרו-וופגיאלי (GERD), אבני מרה או כיבים פפטי יכולים לגרום גם הם ללחץ בחזה, ולעתים קרובות מחקים תסמינים לבביים. הדמיון בסימפטומים נובע מאספקת עצבים משותפת בין מערכת העיכול ללב.

סיבות פסיכולוגיות – הפרעות חרדה, כולל התקפי חרדה, עלולות לגרום ללחץ בחזה. לרוב, הוא מגיע יחד עם נשימה מהירה, קצב לב מוגבר ותחושת אבדון מתקרב.

איך מונעים לחץ בחזה?

פעילות גופנית סדירה – פעילות גופנית מסייעת לשמור על בריאות הלב וכלי הדם, ומפחיתה את הסיכון למחלות לב. פעילות גם משפרת את בריאות דרכי הנשימה, ומפחיתה את הסיכון למצבים כמו דלקת ריאות או pneumothorax.

דיאטה מאוזנת – תזונה בריאה ומאוזנת ממלאת תפקיד חיוני במניעת לחץ בחזה. צריכת תזונה עשירה בפירות, ירקות, חלבונים רזים ודגנים מלאים, תוך הגבלת צריכה של שומנים רוויים, שומני טראנס ונתרן, יכולה להוריד את הסיכון למחלות לב ולבעיות עיכול.

בדיקות סדירות – יש מגוון בדיקות שעשויות לזהות בעיות בריאותיות פוטנציאליות לפני שהן הופכות לחמורות. כולם צריכים לבצע בדיקות סדירות, אך זה חשוב במיוחד עבור אנשים עם היסטוריה משפחתית של מחלות לב, מכיוון שהם נמצאים בסיכון גבוה יותר.

ניהול לחצים – שליטה ברמות הלחץ באמצעות טכניקות כגון מיינדפולנס, יוגה או טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכולה לעזור בניהול לחץ בחזה הקשור לסיבות פסיכולוגיות.

איך מטפלים בלחץ בחזה?

הטיפול בלחץ בחזה תלוי במידה רבה בסיבה הבסיסית שלו. הנה כמה אפשרויות:

תרופות – מגוון תרופות משמשות לטיפול בלחץ בחזה. אם הסיבה קשורה ללב, ניתן להשתמש בתרופות כמו אספירין, ניטרוגליצרין או תרופות אחרות נגד טסיות. אנטיביוטיקה עשויה להידרש במצב של דלקת ריאות, בעוד שסותרי חומצה פרוטונים משמשים לעתים קרובות במצבי עיכול.

פרוצדורות כירורגיות – במקרים חמורים, ייתכן שיהיה צורך בהתערבות כירורגית. הליכים אפשריים כוללים ניתוח אנגיופלסטי או ניתוח מעקף עורק כלילי למחלות לב, או הסרת כיס מרה במקרה של אבנים בכיס המרה.

טיפול פסיכולוגי – אם הלחץ בחזה נובע מסיבות נפשיות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) או צורות אחרות של טיפול פסיכולוגי יכולים להועיל.

לסיכום, בעוד שלחץ בחזה יכול להיות סימן למצבים חמורים, חשוב לזכור שהוא יכול לנבוע גם מסיבות לא מאיימות. אם אתם חווים לחץ בחזה, פנו לטיפול רפואי י כדי לזהות ולטפל בגורם הבסיסי. מניעה תמיד עדיפה על ריפוי, אז שמרו על אורח חיים בריא ועל רמות לחץ נמוכות, כדי לעזור למזער את הסיכון ללחץ בחזה.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!