מהו לב מוגדל

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

לב מוגדל, מצב הנקרא בעגה הרפואית "קרדיומגליה" (קרדיו – לב, מגליה – הגדלה) לב מוגדלהוא מצב רפואי שכיח באנשים הסובלים ממחלות לב כרוניות. מצב רפואי זה יכול להצביע על בעיות שונות בתפקוד הלב, והוא בדרך כלל מתלווה למחלת לב משמעותית שהתפתחה לאורך זמן אצל החולה.

קיימות סיבות רבות ומגוונות ללב מוגדל. אפשר לחלק את הסיבות הרפואיות לכאלו שמשפיעות ישירות על שריר הלב, וגורמות לעיבוי וגדילה של השריר, ולמחלות שבהן זרימה מוגברת או פגיעה בשריר גורמת להרחבת חללי הלב.

חללי הלב יכולים לגדול באופן דיפוזי (הלב כולו גדל), ולעיתים מדורים בודדים של הלב גדלים באופן לא פרופורציונלי – הגדלה של חדר שמאל בהיצרות אורטלית ראשונית,  הגדלה של הצד הימני של הלב במחלות ריאה ועוד.

אבחון לב מוגדל

ניתן לאבחן לב מוגדל במספר בדיקות רפואיות, הכוללות מידע ישיר ועקיף על גודל הלב. בבדיקה פיזיקלית ראשונית של החולה ניתן למצוא רמזים חזקים המעידים על לב מוגדל. במקרים של הגדלה של חדר שמאל ניתן לחוש בנקודת "הלם החוד" של הלב, במקום שונה מעט ממקומה הרגיל.

בדרך כלל ניתן לחוש בחוד הלב בין הצלעות הרביעית והחמישית, בערך בקו שבאמצע עצם הקלביקולה. בהגדלת חדר שמאל מוסט חוד הלב למטה והצידה. הגדלה של חדר ימין מביאה לתחושת רטט עם פעימות הלב מעל עצם החזה (הסטרנום).

צילום חזה יכול גם הוא להצביע על הגדלת מדורי הלב. בדרך כלל מגדירים הגדלת לב בצילום כאשר הלב תופס יותר ממחצית מאורך בית החזה. ניתן לראות בעזרת סימנים רנטגניים שונים גם הגדלת מדורים ספציפיים (התרחבות של נקודת התפצלות הקנה בהגדלת עלייה שמאל או הופעת "גבעה" על פני צל הלב).

בדיקת אק"ג מעניקה סימנים חשמליים להגדלת הלב. עיבוי של שרירי הלב מוביל להעברה מוגברת של האות החשמלי. העברה מוגברת זו ניתנת למדידה והגדרה בבדיקה אלקטרופיזיולוגית פשוטה של הלב – אק"ג. חיבורי האק"ג הצדדיים מראים על עוצמת מתח גבוהה. קיימים קריטריונים מספריים כדי לבדוק האם האק"ג מצביע על הגדלה של חדר שמאל, למשל. ניתן גם לראות הגדלה של העליות על פי שינויים בגל ה – P, המייצג את האות החשמלי בעליות הלב.

הבדיקה היעילה ביותר להערכה של גודל הלב היא בדיקת אקוקרדיוגרפיה (ובקיצור: אקו). מדובר בבדיקת אולטרא-סאונד של הלב, המאפשרת למדוד בצורה מדויקת למדי את זרימת הדם בלב, נפח חללי הלב, עובי המחיצה וקירות החדרים, וגם משקל הלב. אין ספק שבדיקה זו היא הבדיקה המועדפת היום להערכת מצב הלב במחלות כרוניות, הנותנת הערכה טובה לגודל חללי הלב השונים. בדיקות הדמיה אחרות מסייעות לעיתים גם הן באבחנה: בייחוד בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת ("סי-טי") ובדיקת תהודה מגנטית (MRI).

סיבות רפואיות ללב מוגדל

קיימות מגוון אטיולוגיות שונות המובילות לקרדיומגליה – לב מוגדל. אין ספק שהסיבה השכיחה ביותר היא אי ספיקת לב. אי ספיקת לב היא מחלה נפוצה, המופיעה לאחר פגיעה ממושכת בתפקוד הלב (כתוצאה, למשל, מנזק איסכמי ומחלה של העורקים הקורונריים). הלה מאבד את יכולת ההתכווצות התקינה, ולא מאפשר הזרמת דם תקינה לאיברי הגוף. התמלאותו של הלב בדם וחוסר היכולת שלו להעביר אותו לעורקים מוביל להגדלת הלב. כתוצאה מפעילות ממשוכת עוברים תאי השריר גם שינויי תגובתי של גדילה (היפרטרופיה), כדי לפצות על הפעילות הפגועה של הלב.

מחלות שכיחות אחרות המובילות להגדלת לב הן מחלות של מסתמי הלב. דליפה של דם דרך המסתמים מביאה לזרימה מוגברת דרך הלב והגדלת החללים. היצרות של מסתמים יכולה להוביל לפגיעה בזרימת הדם והגדלה של המדורים בלב שנמצאים לפני החסימה.

במקרה של היצרות של המסתם האורטלי (של אבי העורקים) מתגבר מאוד הלחץ בחדר השמאלי של הלב, והשריר עובר התרחבות כדי ליצור את הלחץ הגובה הנדרש. מחלות ריאתיות כרוניות (למשל נפחת – COPD) מקשות על העברת הדם מצד ימין של הלב לריאות, וגורמות להגדלת צד ימין של הלב.

מחלות לב תורשתיות יכולות להתבטא בשריר לב מעובה באופן מיוחד. מחלה נפוצה המסתמנת כשריר מעובה מאוד נקראת קרדיומיופתיה היפרטרופית. עובי שריר הלב והמחיצה בין החדרים קשורים לחומרת המחלה. מחלות מטבוליות נדירות בילדים מביאות גם הן ללב מוגדל – בייחוד ידועה מחלת אגירת קולגן מסוג 2 (מחלת פומפה) שבה הלב גדול באופן חריג.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!