מחקר לריפוי טרשת עורקים בעזרת זהב

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

אישה, רפואהעורקים הם כלי דם המובילים דם מהלב לכל הגוף. הם מצופים שכבת תאים דקה הנקראת אנדותל, שתפקידו שמירת החלק הפנימי של העורקים במצב שרירי וחלק, המשומר על ידי דם זורם. מומחים סבורים שטרשת עורקים מתחילה עם נזק לאנדותל, הנגרם כוצאה מלחץ דם גבוה, עישון או כולסטרול גבוה, ונזקים אלו מובילים להיווצרות פלאק.

זוהי מחלה המתבטאת בהתקשות והיצרות העורקים, והיא זוכה לכותרות מפחידות רבות בתקשורת, אך עם סיבה טובה. תהליכי המחקר למציאת הריפוי מתקדמים בשקט ובאיטיות, כשבמקביל חולים סובלים מחסימת עורקים, המציבה בסיכון את זרימת הדם. מחלה זו היא הגורם הנפוץ להתקפי לב, שבץ ומחלת כלי דם היקפית.

מחקר ישראלי שהשתמש בחלקיקי זהב לאיתור והשמדת חסימת עורקים

חוקרים ישראלים פיתחו שיטה חדשנית לטיפול בחסימות עורקים מסכנות חיים, באמצעות חלקיקי זהב, לאזורים עם פוטנציאל בעייתי. המחקר החדש נערך על ידי מדענים מאוניברסיטת בר אילן, שבחנו את השימוש בזהב לסייע לטיפול בטרשת עורקים. והממצאים עתידים להיות מיוצגים בכנס 'ננו ישראל', שיתקיים בפברואר 2016.

אחת הבעיות העיקריות בטיפול במחלה זו הוא זיהויה. החוקרים התמודדו עם בעיה זו באמצעות ניצול אחד המאפיינים הראשיים של הצטברות טרשת עורקים. הם גילו כי העורקים עשירים במקרופאגים, סוג תאי דם לבנים הבולעים חומרים זרים. זהב מכיל תכונות אופטיות ייחודיות המאפשרות זיהוי תאים אלו באמצעות סורקי לייזר.

החוקרים הרכיבו ערכת בדיקה חדשנית, הנמצאת עדיין בשלבי הפיתוח, וכוללת חלקיקי זהב זעירים, המוזרקים למטופל. חלקיקים אלו, בשילוב עם חומרים נוספים העוברים הליך תמיסה, נמשכים לאזור המחלה הנגוע ו"צובעים אותו", כשבהמשך ניתן לבצע הדמיה באמצעות סורק קטן המציג תמונות המוקרנות על צג מחשב, המעבד את הנתונים ומציג את האזורים החשודים כטרשת פעילה. לאחרונה התחילה להתפתח גם שיטת ריפוי האזור הטרשתי בעזרת חלקיקים אלו, באמצעות הצמדת חלקיקי הזהב לחלקיקי הכולסטרול הטוב (HDL), כך שניתן לעצור את המחלה ולהוביל לריפויה.

הגילויים החדשים

החוקרים גילו שכשזהב מוזרק לגוף, חלקיקים נספגים על ידי מקרופאגים, מאירים את האזורים הבעייתיים ומאפשרים סיכון נמוך, בתהליך אבחון שאינו פולשני, המאפשר לרופאים להחליט כיצד להמשיך עם הטיפול הטוב ביותר.

פרופסור דרור פיקסלר, המוביל את המחקר, דיווח כי הבדיקות המוצעות כיום כוללות אולטרסאונד, סריקות CT ו-MRI, אך אלו הן בדיקות יקרות, שאינן זמינות וכוללות מייננת קרינה מזיקה. שיטת הבדיקה החדשה היא בלתי מייננת.

צוות המחקר בוחן גם שיטות לחיבור חלקיקים עם ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDLs), הנקרא אף "כולסטרול טוב", המסייע לשבירת תאי שומן בכלי דם חסומים. חלקיקי הזהב עשויים להפוך למערכת אספקה ממוקדת לזיהוי וטיפול באזורי פלא פגיעים.

המחקר החדש ממומן על ידי תוכנית "קמין" בחסות משרד המסחר והתעשייה, וממצאיו פורסמו בכתב העת המדעי המוביל בתחום הננו, 'Nano letters'. המחקר מלווה בניסויים קליניים בשיתוף עם רופאים בכירים בראשות פרופסור אלי לב, מהמחלקה הקרדיולוגית בבית החולים רבין.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!