הקשר בין זיהום אוויר והתקפי לב

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

הקשר בין זיהום אוויר להתקפי לבמגורים באזורים בהן החשיפה לחלקיקי זיהום אוויר גבוהים, מגבירים את הסיכון להתקפי לב. יתר על כן, קשר זה נצפה אף ברמות של חשיפה לחלקיקים מתחת לערכי המגבלה הנוכחיים כפי שצוינו באירופה. זיהום אוויר יכול להגיע מתנועת האוויר, מפעלי תעשייה, ייצור חשמל, שריפות או אפילו בישול. אחד המקורות  הנפוצים ביותר הם עישון – גורם נפוץ המסכן חיים. חלק מהגורמים המזהמים הם טבעיים, וחלקם מעשה ידי אדם. כולם חשופים במידה מסויימת לגורמים מזהמים.

בעשורים האחרונים חלה עלייה מדאיגה בזיהום האוויר אשר יוצרת השפעה שלילית על בריאות האדם.  זיהום האוויר ממשיך להיות בעיה בריאותית ציבורית חשובה . מספר מחקרים שנערכו באירופה ובארה"ב דיווחו על קשר בין זיהום אוויר , במיוחד חלקיקי זיהום אוויר זעירים הנמדדים כחומר חלקיקי PM  10, אשר אינם גורמים בלבד למחלות בדרכי הנשימה, אם כי עשויים לגרום לאירועי לב וכלי דם חריפים ומגדילים את מספר מקרי המוות.

כיצד זיהום אוויר עשוי לגרום להתקף לב?

מחלות לב וכלי דם, ובייחוד מחלות לב כליליות (נזק הנגרם ללב כתוצאה מאספקה ​​דלה של דם מחומצן) הן גורם תמותה נפוץ. דרכי המניעה כוללות פיקוח על לחץ דם, רמות כולסטרול, עישון ושינויים בהרגלי תזונה, פעילות גופנית והימנעות מעישון פסיבי. עם זאת, צבירת ראיות מצביעה על כך שמזהמי אוויר תורמים לנזק רציני, אפילו קטלני, למערכת הלב וכלי הדם – וזיהום האוויר הוא גורם אשר אינו ניתן לשליטה  באמצעות שינויים באורח חיים בלבד. הקטנת החשיפה של האוכלוסייה למזהמי אוויר, נותר היבט חשוב בשיפור בריאות הלב וכלי דם לכלל האוכלוסייה.

מזהמי אוויר מזיקים מובילים לחסימות בעורקים והתקפי לב (חסימת עורקים) ומוות של רקמת לב בשל מחסור בחמצן, מה שמוביל לנזק בלתי הפיך לשריר הלב (היווצרות אוטם). המנגנונים שבאמצעותם זיהום האוויר גורם למחלות לב וכלי דם זהים לאלה האחראים למחלות בדרכי הנשימה: דלקת ריאות וסטרס חמצוני.

מהלך המחקר

המחקר עקב אחר מעל ממאה אלף בני אדם במשך כמעט 12 שנים. במסגרת המחקר נמצא כי חשיפה לחלקיקים זעירים באוויר הובילה לסיכון גבוה יותר של התקפי לב ואירועים נוספים כמו תעוקת חזה בלתי יציבה. במהלך המחקרמעל 5100 אנשים מרחבי פינלנד, שוודיה, דנמרק, גרמניה ואיטליה סבלו מבעיות לבביות שונות.
באיחוד האירופי, המגבלה השנתית הנוכחית לחשיפה לחלקיקים מזהמים בקוטר של 2.5 מיקרומטר או פחות (המכונה PM2.5) היא 25 מיקרוגרם \m3. בארה"ב, הנתון הוא נמוך הרבה יותר ועומד על 12 מיקרוגרמים \m3. חוקרים מצאו כי עלייה בשיעור של 5 מיקרוגרם \ m3 ברמה השנתית המשוערת, של PM2.5 נקשרה לעלייה של 13% בסיכון להתקפי לב ותעוקת חזה.

ממצאי המחקר

החוקרים גילו גם כי אנשים מבוגרים מעל גיל 65 שנים וגברים בייחוד,  היו רגישים במיוחד להיווצרות הפרעות קצב לב , פרפור פרוזדורים או תסמונת כלילית חריפה בחשיפה לרמות גבוהות של זיהום אוויר. לטענת הרופאים הקשר המצוי בין השניים נובע מנוכחות גבוהה של מחלות רקע,  והופעת ליקויים במערכת הלב וכלי הדם הקשורות לתהליך ההזדקנות .

ממצא נוסף היה כי אשפוז בעקבות מקרי לב וכלי דם ברמות גבוהות יותר של PM10, התרחש לעתים קרובות יותר בחולים שאושפזו בעבר בביתי החולים בעקבות אירועי לב וכלי דם . לכן חשוב לשים דגש מיוחד בהגנה על חולים מבוגרים יותר וחולים בעלי היסטוריה רפואית של התקף לב קודם או בעיה לבבית אחרת, בשל היותם פגיעים יותר לאירועים לבביים.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!