דפיברילטור נייד – להציל חיים ברגע

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

דפיברילטור ניידדפיברילטור נייד הינו למעשה מכשיר רפואי מתקדם, שתפקידו לסייע לנו לבצע החייאה לאדם שנמצע בעיצומו של אירוע לבבי מתקדם וללא סיוע שלנו, באמצעות הדפיברילטור, עלול להסתיים בתוצאה טראגית עם מותו של האדם. דפיברילטור נייד, המכונה כך בשל היותו יכול להיות מנותק ממקום קיבועו כך שניתן לשאתו לכל מקום בו מתרחש האירוע, בלי צורך להזדקק למקור חשמל לצורך הפעלתו, מכונה גם דפיברילטור AED רמז לראשי התיבות – automated external defibrillator – דפיברילטור אוטומטי חיצוני.

הדפיברילטור, שהוא מכשיר החיצוני לגוף האדם (בשונה מסוג דפיברילטור אחר, המותקן ביחד עם קוצבי הלב), הינו מכשיר רפוי לכל דבר ועניין, אלא שבניגוד למכשירים רפואיים אחרים, לא נדרשת כל יכולת או הכשרה מוקדמת כדי לתפעל אותו בהצלחה. למעשה, כל אדם יכול להציל חיים בעזרת דפיברילטור נייד בן רגע. הסיבה שהמכשיר תוכנן כך שיהיה פשוט לשימוש וישים עבור כולם, נעוצה בעובדה שאירוע לבבי כמו התקף לב אף פעם לא צפוי (יכולים להיות סימנים מקדימים לבעיה או לאירוע אבל ההתקף עצמו פתאומי לחלוטין). כתוצאה מכך, לא תמיד יהיה בסביבה איש מקצוע או סמכות רפואית מיומנת. מנגד, במידה ואדם החווה התקף קריטי לא יקבל סיוע ממשי בתוך כמה דקות – הוא ימות. נדרשת פעולה מדויקת, מהירה ומזומנת לכולם, כדי שכל אחד יוכל להציל חיים.

עקרונות הפעלת הדפיברילטור

כאמור, דפיברילטור נייד יכול להיות במגוון תצורות וסוגים אולם הדפיברילטור הטוב והנוח ביותר לשימוש הוא הדפיברילטור האוטומטי, שכן הוא עושה כמעט את כל הדברים באופן אוטומטי ומאפשר לכל אדם, לבצע את הפעולות שהמכשיר מנחה אותו לעשות. בעת אירוע לבבי, אלקטרודות הנמצאות מחוברות למכשיר, מוצמדות לחזה ולצד הגוף של האדם שחווה התקף לב (יש יורים והדרכות מסודרות מאוד על המכשיר ובעברית). הדפיברילטור מתחיל לנטר את קצב הלב של הנפגע ובמידה וישנה הפרעת קצב המסכנת את החיים, הוא ייתן שוק חשמלי – מעין מכת חשמל ישר ללב המטופל, כדי לעשות לו מעין אתחול ולנסות לסדר מחדש את הקצב ליציב ותקין.

דפיברילטור נייד מטפל לרוב בשתי הפרעות קצב ספציפיות שבלעדי טיפול בהן החולה ימות כמעט באופן ודאי. הראשונה והנפוצה מאוד היא פרפור החדרים, ה-VF. השנייה היא טכיקרדיה על חדרית – מקרה בו קצב הלב מוגבר מאוד ואין פעילות תקינה שלו בשל העלאת הקצב החדה. מכיוון שאיננו רופאים או חובשים וגם אם היינו כאלו, לא נוכל לזהות בעיות פנימיות אלו ומכיוון שלעיתים אדם שחווה התקף לב עדיין אינו צריך החייאה (החייאה לבבית נדרשת רק כאשר הוא מאבד את הדופק. יתכן אדם שנראה לנו מחוסר הכרה אבל יש לו נשימה ודופק), הרי שהמכשיר עצמו מיועד לזהות את הבעיות הללו. במידה ויזהה בעיה שהוא יכול לתקן – הוא ייתן לנו חיווי. במידה ולא – לא ימליץ על מתן שוק ונצטרך לפנות לאפיקים אחרים.

מהירות ויעילות

לא רק שמכשיר דפיברילטור נייד עושה את עבודת הזיהוי נאמנה, הוא כאמור מאפשר לכל אחד לעקוב אחרי הוראותיו (הניתנות בעברית) וליישם את ההדרכה שלו. יתרה מכך, העובדה שהוא נייד מאפשרת לו להיות זמין בכל מקום ומזומן להפעלה על ידי כל אדם, לא משנה מיקום הימצאו. החשיבות עם כך עולה להצבת דפיברילטור נייד כמעט בכל מקום. כמובן שלא נוכל להציב בכל מטר דפיברילטור אבל לאט לאט ארצנו מתמלאת בעוד ועוד מכשירים שביכולתם להציל חיים, פשוטו כמשמעו. תורמים לכך שני גורמים.

הראשון הוא חוק ממשלתי לפיו חובה להציב דפיברילטור בכל מוסד  או מקום ציבורי, המכיל למעלה מ-500 איש. לא רק שחובה להציב את המכשיר אלא שחובה על בעלי המקום לבדוק את תקינותו ואחזקתו וכן להנגיש אותו לציבור (אסור להחביא דפיברילטור בחד נעול אלא יש להציבו במקום בולט – שוב, כדי שבעת הצורך כל מי שצריך, יוכל להפעילו. במידה ולא יישומו הדברים (ותתפלאו, עד כמה מוסדות רבים מזלזלים, פשוטו כמשמעו בחיי אדם וחובה עלינו להתרות בהם) – צפוי למקום קנס מהמדינה.

בכל מקום, בכל זמן, עם כל אדם

הסיבה השנייה מפתיעה יותר וזו הצבה של דפיברילטורים על ידי אנשים שלא נכללים כמוסד ציבורית או שהקיבולת בהם אינה חורגת מעל 500 איש. ניתן למצוא קיום דפיברילטור נייד בלובי של בנייני מגורים, בבתי כנסת, בחנויות קטנות, במרכזונים קטנים, במועדונים, מסעדות, מרחבים ציבוריים פתוחים ועוד מקומות שונים ומגוונים וכן, גם בבתים פרטיים. הסיבה לכך לא נעוצה בקנס שיוטל אם לא יציבו אלא באזרחות טובה ודאגה לשלום הכלל והבנה, שכן, אולי זה נדיר (למען האמת, לא כל כך נדיר) אבל יתכן והמקרה הבא יקרה ממש לידם והם יוכלו להציל חיים של חבר, מכר, בן משפחה באמצעות דפיברילטור נייד קטן.

הצבת הדפיברילטור במקום בולט והאפשרות לתפעל אותו בצורה פשוטה, על פי הוראות של המכשיר עצמו, הופכות אותו לכלי מרכזי בהצלת החיים, לאירוע שכמעט תמיד- ללא התערבות יסתיים במוות טראגי. אין כיום מכשיר שעושה את זה, בצורה כל כך יעילה כמו דפיברילטור נייד. עליכם רק להקפיד לרכוש מכשיר חכם, מתאים לרמתכם (רוב אוטומטי) ולדאוג להצבתו. המומחים שלנו ישמחו לסייע לכם בכך.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!