אסטמה קרדיאלית – אבחון ודרכי טיפול

בריאות הלב זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם

18125222_xxlאסטמה קרדיאלית היא אבחנה רפואית הניתנת במצבים בהם החולה סובל מקוצר נשימה, צפצופים בזמן הנשימה ושיעול כתוצאה מאי ספיקת לב. המונח אסטמה קרדיאלית מתייחס מצד אחד לתסמינים מהם סובל החולה ומצד שני לאטיולוגיה שלהם. חשוב מאוד להבין כי לא מדובר על מחלת האסטמה או קצרת הסמפונות המוכרת והשכיחה.

אמנם אסטמה קרדיאלית באה לידי ביטוי בתסמינים המזכירים את התסמינים מהם סובלים חולי האסטמה, אך מדובר על שני מצבים רפואיים הנגרמים כתוצאה מגורמים שונים ושהטיפול בהם שונה. למעשה ביצוע אבחנה שגויה (אבחון של חולה באסטמה קרדיאלית כחולה באסטמה), עלול להוביל למתן טיפול שיש בו כדי להביא להחמרת מצבו של החולה.

מה הם הגורמים לאסטמה קרדיאלית?

אי ספיקת לב עלולה להוביל הצטברות של נוזלים בריאות ובסביבת דרכי האוויר באופן כללי. כאשר הריאות מתמלאות בנוזל, הן לא מסוגלות לפעול באופן תקין ונוצרת הפרעה ליכולת תחלופת הגזים שלהן. זה המקום לציין שדרכי האוויר במחלת האסטמה נחסמות בעקבות דלקת שמתפתחת בדרכי האוויר ולא בעקבות הצטברות של נוזלים.

אצירת הנוזלים שמקורה באי ספיקת הלב מתרחשת במגוון אזורים בגוף ולאו דווקא בריאות. כאשר קיימת אי ספיקה של החדר הימני של הלב הנוזלים נוטים להצטבר בעיקר בוורידי הצוואר, בבטן, ברגליים ובכבד ואילו כאשר מדובר על אי ספיקה של החדר השמאלי, הרי שהנוזלים נוטים להצטבר בדרך כלל בריאות. כאשר הנוזלים מצטברים מעבר לרמה מסוימת בריאות, יופיעו תסמיני האסטמה הקרדיאלית.

מה הם התסמינים של אסטמה קרדיאלית?

התסמינים כוללים קשיי נשימה, קושי בביצוע פעילות גופנית עד כדי קושי בביצוע פעילויות יומיומיות, צפצופים בזמן הנשימה ושיעולים בדרגות חומרה שונות. במקרים רבים התסמינים יופיעו בעיקר בשעות הלילה, בזמן שהחולה במצב מאוזן. מעבר לכך החולים יסבלו גם מתסמינים שונים שקשורים למחלה הלבבית שלהם בדגש על עייפות מוגברת.

נהוג לסווג את דרגת החומרה של אי ספיקת הלב לארבע רמות, בהתאם לפעולות שגורמות להופעת התסמינים. הדרגה הקלה ביותר היא דרגה 1 שבה התסמינים מופיעים רק לאחר מאמץ קשה בדומה לאדם בריא, בדרגה 2 התסמינים מופיעים לאחר מאמץ בינוני, בדרגה 3 התסמינים מופיעים לאחר מאמץ קל ובדרגה 4, התסמינים מופיעים גם בזמן מנוחה.

כיצד מאבחנים אסטמה קרדיאלית?

התסמינים האופייניים לאסטמה קרדיאלית יכולים לנבוע מבעיה במערכת הנשימה, מבעיה בלב, משילוב של שני הגורמים או מגורמים שלא קשורים למערכת הנשימה ולא קשורים למערכת הלב. מאחר ומדובר על תסמינים שאינם ספציפיים, כלומר על תסמינים היכולים להתאים למגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים, הרי שחלק ניכר מהאבחון מתבסס על שלילה של גורמים שהיו יכולים לבוא לידי ביטוי באותו האופן מבחינה קלינית.

בין היתר יש לקחת מהנבדק מידע רב ככל האפשר בנוגע להיסטוריה הרפואית שלו, לברר אילו תרופות הוא נוטל באופן שגרתי, לברר האם הוא סובל ממחלות ריאה מסוימות, מאסטמה או ממחלת לב פעילה ועוד. בדרך כלל כאשר מתברר כי החולה סובל מאי ספיקת לב, ניתן יהיה לקבוע שהתסמינים הופיעו על רקע של אסטמה קרדיאלית.

כיצד מטפלים באסטמה קרדיאלית?

הטיפול באסטמה קרדיאלית משתנה בהתאם לדרגת החומרה של התסמינים והמחלה הלבבית. מטרת הטיפול להפחית את הצטברות הנוזלים בריאות על ידי שימוש בניטראטים, משתני לולאה, מעכבי ACE ותרופות אחרות המיועדות לטיפול באי ספיקת לב. במידה והטיפול השמרני לא הביא להפחתה במידת החומרה של התסמינים ניתן יהיה לשקול שימוש בסטרואידים. התקף חמור של אסטמה קרדיאלית עלול לסכן את חיי החולה ודורש התערבות רפואית מידית.

מכון שיקום לאחר ניתוח לב
המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב

המרכז לטיפול ואבחון בעיות לב מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון בעיות לב, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון בעיות לב במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

072-3341176
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!